Backlink Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Seo hizmeti konusunda bir şeyler yapmaya çalışan bir uzman yada Seo hizmeti almayı planlayan bir kullanıcı bu tür bir öneri veya konuyla karşılaşmaktadır. Öyle ki artık her Seo işleminin olmazsa olmazı olarak görülen bu backlink olayında doğru olarak bilinen aslında tamamen yanlış olan bazı şeyleri sizlere sunmaya çalışacağız.

Backlink nedir?

Backlink (geri dönüşümlü bağlantı) yani farklı sitelerden anahtar kelimeleriniz aracılığı ile web sitenize verilen bağlantı anlamına gelmektedir. Yapılan bu işlem bazı analiz sitelerinde web sitenizin değerini artırmaktadır.

Backlink ne işe yarar?

Backlink aslında bir Seo hizmeti değildir. Seo hizmeti sunan uzmanlar yada ajanslar dahi bu gün bu hataya düşmektedirler. Backlink başlı başına sizi ilk sayfaya, ikinci sayfaya asla çıkarmaz. Bu hizmetin bir kaç faydası yukarıda da bahsettiğimiz gibi analiz araçlarında sitelerinizin kalitesini artırmakta ve ilerde yapacağınız Seo çalışmalarında sitenizin daha hızlı bir şekilde arama motorlarında ilerlemesini sağlamaktadır.

Seo işlemi yapılmayan bir site için burada bahsettiğimiz analiz araçlarında artan kalite Google arama sonuçlarında sizi ilk sayfaya yada ikinci sayfaya çıkaracak mı? Elbette ki hayır. 

Sitelerinizin yükselmemesinde ki en büyük etken yeterli seviyede kaliteli içeriklerin olmamasından dolayıdır. İyi seviyede yapılan Seo çalışmalarının en büyük özelliği kalite yapısıdır.

Şayet içerikleriniz Seo uyumlu olarak işlenmişse burada backlink yada buna benzer hiç bir işleme ihtiyacınız olmayacaktır. Zaten kaliteli bir içerikte arama motorlarında şüphesiz ön sıralara çok kısa zamanda yükselecektir.

Forumlardan Alınan Backlinkler Güvenlimi?

Bir web sitesine bloglar aracılığı ile yada benzeri yerlerden verilen backlinklerin hiç bir faydası yoktur. Forumlarda satılan backlinkler veya hit paketleri sitenizi yükseltiyor gibi görünse de belli bir zaman sonra siteniz için telafisi olmayan sorunlar çıkaracaktır.

Bilinçsizce oluşturulan bu backlinkler ilerde sitenize spam girişlerini artıracak ve arama motorlarında gerileyecek, ani düşüşler yaşayacaksınız ve dahası spam site damgası yiyebilirsiniz ki zaten bu tür bilinçsizce backlink uygulanan web siteleri belli bir zaman sonra ani düşüşler yaşamaktadır.

Bir web sitesine 1000’lerce backlink uygulanmaz bu çok riskli ve alakasız bir durumdur.

Backlink Nerelerden Almalıyım?

Backlink alımlarında dikkat etmeniz gereken en önemli unsur aşırıya kaçmamaktır. Bir web sitesine 10 adet backlink alımı yeterlidir. Backlink alımını haber siteleri, güncel ve hit düzeyi yüksek bloglar veya kaliteli kurumsal sitelerden almanızı tavsiye etmekteyiz. Buralardan alacağınız backlinkler site kalitenize artıracak ve önemli ölçüde hit düzeyiniz yükselecektir. Ancak bu Google arama sonuçlarında sizi yükseltecek anlamına gelmez. Bunun en büyük faydası ilerde yapacağınız Seo işlemlerinde sitenizin çok hızlı bir şekilde ilk sayfalara çıkmasına azda olsa faydası dokunacaktır.

Backlink Nasıl Yapılır?

Facebook yada benzeri sosyal platformlarda sitenizi paylaşıp ziyaretçi çekmeniz bir backlink işlevi görecektir. Sonuçta forumlarda satan kişilerde aynı işlemi yapmaktadırlar.

🏆Google ve diğer arama motorlarında ilk sayfalarda olmak için backlink’e değil gelişmiş bir Seo hizmetine ihtiyacınız bulunmaktadır. Gelişen ve sürekli artan dijital reklam potansiyeli bunu gerektirmektedir.

Düşüncelerinizi almaktan mutluluk duyarız

Cevap bırakın

Logo
Parolayı Sıfırla